اخبار

1396/05/20
بازیهای رایانه­ای می توانند منافع درمانی مثبتی را برای طیف وسیعی از زیرگروه های مختلف اجتماعی داشته باشند.


به گزارش «سراج24»، تاریخ اولین تحقیقات در زمینه تأثیرات مثبت بازیهای رایانه ای به اوایل دهه 80 میلادی باز میگیرد. جایی که محققان نشان می­دهند بازیهای رایانه­ای سرعت واکنش را در کاربران افزایش میدهند، همانگی چشم و دست را بهبود می بخشند و اعتماد به نفس را بالا می برند.

ارجاعات فراوانی برای منافع مثبت بازی های رایانه­ای در ادبیات علمی حیطه تأثیرات این بازی ها وجود دارد. برخی از نکاتی که می توانند راهنمایی بر مفید بودن بازی های رایانه ای باشند عبارتند از:

-        بازیها بخشی طبیعی از رفتار انسانی می باشند.

-        بازی های رایانه­ای می­توانند به کودکان در تنظیم اهداف، رسیدن به اهداف به طور عملی، تهیه بازخورد، انگیزش و تثبیت تغییرات رفتاری کمک کنند.

-        پژوهشگران می توانند از بازیها رایانه ای برای سنجش ویژگی­های فردی مانند اعتماد به نفس، خود پنداره، هدف گذاری و تفاوتهای فردی بهره بگیرند.

-        بازیهای رایانه­ای برای مخاطبان، سرگرم کننده و انگیزاننده هستند. در نتیجه می­توانند به آسانی توجه  فرد را به مدت طولانی جلب و حفظ کنند.

-        بازی های رایانه­ای به عنوان ابزاری تحقیقاتی، بسیار متنوع هستند و مشارکت افراد را در سنین، جنس ها، نژادها و سطح تحصیلات مختلف جلب می کنند.

-        و بازیهای رایانه­ای به کاربران فرصت می دهند تا فعالیت های شگفت انگیری را تجربه کنند؛ پرواز کنند، نابود کنند، و حتی بمیرند بدون این که پیامدهای واقعی آن را تجربه کند.

تاریخ اولین تحقیقات در زمینه تأثیرات مثبت بازیهای رایانه ای به اوایل دهه 80 میلادی باز میگیرد. جایی که محققان نشان می­دهند بازیهای رایانه­ای سرعت واکنش را در کاربران افزایش میدهند. همانگی چشم و دست را بهبود می بخشند و اعتماد به نفس را بالا می برند. برخی شواهد حکایت از آن دارند که بازی های رایانه­ای ممکن است مهارت های مهم انسانی را بسازد و یا تقویت کند. برای مثال، بازی های رایانه ای می تواند مهارت فضایابی را در افراد بهبود دهند.

منافع درمانی بازی های رایانه ای بسار گسترده هستند و طبقه بندی آنها امری پیچیده اما به یک اعتبار می توان آنها را در 7 طبقه، دسته بندی نمود:

1.      بازیهای رایانه ای به مثابه ابزار«تن درمانی» (درمان فیزیکی)

2.      بازیهای رایانه ای گزینه ای برای «مدریریت درد»

3.      بازیهای رایانه ای ابزاری برای «توانبخشی شناختی»

4.      بازیهای رایانه ای ابزاری برای توسعه «مهارت ارتباطی واجتماعی« ناتوانان ذهنی»

5.      بازیهای رایانه ی و « اختلالات تکانشگری»

6.      بازیهای رایانه و « افراد کنهسال»

7.      بازیهای رایانه ای و «مراقبت های بهداشتی»

واضح است که بازیهای رایانه­ای می توانند منافع درمانی مثبتی را برای طیف وسیعی از زیرگروه های مختلف اجتماعی داشته باشند. براین اساس، مشاهده خواهیم کرد که بازیهای رایانه­ای علاوه بر مولفه سرگرم کنندگی، از پتانسیل بالایی در جهت مسائل مربوط به پیشگری و درمان در ابعاد جسمانی و روانی برخودار هستند. تحقیقات بیشتر در این زمینه می تواند به کشف ابعاد ناشناخته ای از قابلیتهای این بازیها در زمینه های درمانی بیانجامد و یا این قابلت ها را تأیید و تثبیت کند.


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !